Jak sprawdzić, czy jesteśmy szpiegowani

Sprawdź, czy jesteś szpiegowany

W dzisiejszych czasach nikogo raczej nie zdziwi stwierdzenie, że jesteśmy powszechnie szpiegowani. Przełożony śledzi swoich pracowników, bliskie osoby pilnują członków swojej rodziny w trosce o ich bezpieczeństwo, a małżonkowie wynajmują prywatnych detektywów w celu sprawdzenia wierności partnerów. Każdy z nas natomiast zadaje sobie pytanie, jak sprawdzić, czy jesteśmy szpiegowani i jak zapobiec tego typu niepożądanym działaniom?

Zacznijmy od tego, co potrafi oprogramowanie szpiegujące.

Zainstalowane programy i aplikacje na komputerach i urządzeniach mobilnych mogą śledzić odwiedzane w Internecie strony, zapisywać zrzuty ekranu, zapisywać logi rozmowy oraz pobierać SMS-y i wiadomości z różnych komunikatorów. Dodatkowo mogą nagrywać otoczenie, robić zdjęcia z kamer telefonu i kamerek internetowych, a także pobierać dane dotyczące lokalizacji GPS urządzenia. Wszystko to daje możliwość śledzenia każdego kroku użytkownika gadżetu. Te funkcje są dostępne w oferowanym przez nas oprogramowaniu SpyEcler dla urządzeń mobilnych oraz SpyPC dla komputerów i laptopów.

Jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie komórkowym

Jak już wspominaliśmy, powodów, dla których możemy zostać ofiarą inwigilacji jest mnóstwo. W sytuacjach gospodarczych pracodawca w ten sposób może nie tylko sprawdzić, czy konkretny pracownik zajmuje się sprawami prywatnymi na swoim stanowisku lub bez przerwy odwiedza Facebooka obniżając efektywność pracy, ale i zadbać o większe bezpieczeństwo danych firmowych, uniemożliwiając nieuczciwemu pracownikowi prowadzenie działań związanych z korupcją lub ujawnieniem konkurencji różnego rodzaju informacji poufnych. Prywatnie natomiast oprogramowanie szpiegujące może ułatwić rodzicom ustalenie, czym w danym momencie zajmują się dzieci, gdzie spędzają czas po lekcjach i czy nie trafiły do niewłaściwego towarzystwa.

Są też sytuacje, kiedy jesteśmy podglądani z powodów mających na celu naruszenie naszej prywatności. Warto zauważyć, że poprawnie zainstalowany program szpiegowski jest niemal niemożliwy do wykrycia. Są jednak kroki, które możesz podjąć dla sprawdzenia, czy nie jesteśmy przez kogoś śledzeni:

Na komputerze naciśnij jednocześnie klawisze Ctrl + Shift + lewy Alt. Następnie wpisz po kolei: prawy Alt, O, W, T, S, N – poszczególne litery będą oznaczać inny program. Jeśli wyskoczy okno z logiem, jest duża szansa, że właśnie wykryłeś oprogramowanie szpiegujące. Ta metoda jednak zadziała wyłącznie w przypadku, gdy przy instalowaniu „szpiega” kombinacja klawiszy nie zostanie zmieniona.

Są też programy pozostawiające po sobie ślady, które możemy odszukać na naszym komputerze:

W takim przypadku należy sprawdzić, czy wyszukiwarka systemowa odnajdzie na urządzeniu plik beconfig.exe. Będzie to oznaczać, że na komputerze został zainstalowany program Boss Everyware. Można również wyszukać plik svchost.exe. Jest to zwykły plik systemowy, w przypadku którego bardzo ważna będzie jego lokalizacja. Jeśli znajduje się w folderze C:\hallo\hallo, oznaczać to będzie, że komputer został zainfekowany programem 007 Spy.

Jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie

Nie są to jednak stuprocentowe sposoby wykrywania oprogramowania szpiegującego. Zazwyczaj niezbędna jest pomoc specjalisty, który posiada odpowiedni sprzęt i umiejętności potrzebne do wyszukiwania komputerowych szpiegów.

Działania inwigilacyjne nie kończą się na zainfekowaniu urządzenia oprogramowaniem do śledzenia. Są też rozwiązania sprzętowe, między innymi tzw. KeyLoggery sprzętowe, pozwalające na rejestrowanie wszystkich znaków wprowadzanych na klawiaturze. Najczęściej takie KeyLoggery są w postaci pendrive’a lub przejściówki, która łączy klawiaturę z komputerem, a następnie pobiera dane bezpośrednio lub też wysyła je na wcześniej skonfigurowaną skrzynkę mailową.

Tego typu urządzenia nie zamykają listy sprzętu do zbierania danych osobowych. Do szeroko pojętego szpiegowania używane są również różnego rodzaju ukryte kamery, podsłuchy w postaci między innymi ukrytych dyktafonów i lokalizatory. Rozwijające się bardzo szybko technologie pozwalają na umieszczenie minikamer, podsłuchów i lokalizatorów GPS w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Zazwyczaj jest to przestrzeń za meblami, do której nie zaglądamy zbyt często, wiszące dość wysoko obrazy czy nawet zwykła doniczka lub ulubiony pluszowy miś naszego dziecka. Podsłuchy mogą także czaić się pod naszym biurkiem, krzesłem czy za biurową kanapą. Nierzadko lokalizatory GPS można znaleźć w samochodach lub rzeczach, które na co dzień zabieramy ze sobą wychodząc z domu.  Wymiary oferowanego przez nas nadajnika GPS GL300 to zaledwie 68 x 38 x 22 mm, co sprawia, że idealnie nadaje się do ukrycia w najmniejszych szczelinach w pomieszczeniach firmowych lub samochodach. Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu ?

Ze względu na ogromne możliwości sprzętowe oraz łatwość umieszczenia podsłuchu w dowolnym miejscu, jego wykrywanie może być nie lada wyzwaniem dla zwykłego cywila. Dlatego też konieczna jest pomoc ekspertów. Zespół profesjonalistów agencji detektywistycznej InfoDetect odnajdzie podsłuchy zainstalowane zarówno w mieszkaniu prywatnym, jak i pomieszczeniach biurowych lub w pojazdach służbowych. Agencja świadczy usługi z zakresu informatyki śledczej oraz posiada wieloletnie doświadczenie w wykrywaniu oprogramowania szpiegującego na różnego rodzaju urządzeniach.

Mimo prężnie rozwijających się technik podsłuchu bądź narzędzi szpiegujących, przed tego typu działaniami można skutecznie się bronić. Przede wszystkim to właśnie regularne sprawdzenie pomieszczeń, przedmiotów i gadżetów służbowych lub prywatnych pomoże przeciwdziałać zewnętrznej inwigilacji. Są też specjalistyczne urządzenia pozwalające na zakłócanie działań podsłuchowych, w tym zagłuszające pasma telefonów komórkowych. Warto jednak pamiętać, że tego typu działania mogą być niezgodne z art. 178 ust. 3 Prawa telekomunikacyjnego.

Na rynku nie obejdzie się również bez specjalistycznych systemów do zagłuszania sygnałów ultradźwiękowych, co całkowicie uniemożliwia podsłuch z mikrofonów komórek, dyktafonów, pluskw radiowych i innych urządzeń rejestrujących w ten sposób dźwięki z otoczenia. Bardzo banalnym sposobem na przeciwdziałanie szpiegowaniu jest pilnowanie swoich urządzeń elektronicznych. Zostawione w pobliżu osób trzecich zaledwie na pół minuty pozwolą na zainstalowanie oprogramowania szpiegującego, czego skutki mogą być fatalne. Czy dowiedziałeś się jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie komórkowym ?

O InfoBack

Odzyskiwanie Danych

w naszej firmie w Lublinie zapewnia szybkie, bezpieczne odzyskiwanie danych z telefonów.
Odzyskujemy dane z telefonów:

  • Odzyskiwanie danych z Samsung
  • Odzyskiwanie danych HTC
  • Odzyskiwanie danych iphone
  • Odzyskiwanie danych Huawei
  • Odzyskiwanie danych Sony
  • Odzyskiwanie danych sms
  • Odzyskiwanie danych z telefonu

Kontakt: 81 756 02 27

Główna Siedziba: Lublin

ul. Pana Balcera 6/9, 20-631 Lublin

Telefon dla osób prywatnych i firm: 81 756 02 27
bok@infoback.pl

Godziny Pracy
Pon - Sob 09:00 - 16:00

Odzyskiwanie Danych Lublin

Odzyskiwanie Danych Rzeszów

Odzyskiwanie Danych Katowice

Odzyskiwanie Danych Warszawa

Usługi dla Policji, Sądów, Prokuratur

Wykonujemy

Ekspertyzy telefonów komórkowych

oraz urządzeń podsłuchowych. Ekspertyzy są realizowane przez biegłych sądowych wpisanych na listę Sądu Okręgowego w Lublinie

Realizujemy również odzyskiwanie danych z telefonów i urządzeń GPS. Kontakt: 81 756 02 27