Jak uratować telefon i wszystkie zawarte w nim dane po tym, jak przypadkowo trafi do wody?

Jak uratować telefon w wodzie

Jak uratować telefon i wszystkie zawarte w nim dane po tym, jak przypadkowo trafi do wody?

Jedna z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji, która może zepsuć nawet najpiękniejszy dzień, to telefon wpadający do wody. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Co zrobić, żeby nie utracić wszystkich danych, które mogą okazać się niezmiernie cenne dla właściciela telefonu? Oto kilka wskazówek, co należy zrobić od razu po „wypadku”, a jakich kroków pod żadnym pozorem nie można podejmować.

Jak odzyskać dane z zalanego telefonu

Przede wszystkim trzeba wziąć swoje emocje pod kontrolę i wyciągnąć telefon z wody jak najszybciej. Zważywszy, na to, że liczy się każda sekunda, należy zabrać telefon jak najdalej od źródła wody również z największą możliwą ostrożnością. Po wyciągnięciu telefonu z wody każdy w pierwszej kolejności pomyśli o misce z ryżem jako alarmowym sposobie na uratowanie sytuacji. Niestety nie jest to metoda w jakimkolwiek stopniu bezpieczna lub skuteczna w przypadku zalanego telefonu. W tym artykule dowiesz się jak jak odzyskać dane z zalanego telefonu

Odzyskanie danych z zalanego telefonu

Również nie można potrząsać telefonem, żeby uwolnić go od wody, wciskać żadnych przycisków czy też włączać urządzenie. Najczęstszą przyczyną permanentnych uszkodzeń i utraty danych są pochopne działania właściciela komórki. Żeby nie doprowadzić do tego typu niepożądanych skutków, trzeba kierować się kilkoma prostymi zasadami i pamiętać, które popularne „środki zaradcze” są skuteczne, a które mogą tylko zaszkodzić zamoczonemu urządzeniu. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które są przeciwwskazane w przypadkach zatopienia telefonu w wodzie:

Nie wciskaj żadnych przycisków

Powodem, dla którego jest to działanie szkodliwe dla zalanego gadżetu, jest fakt, że każde wciśnięcie przycisków znajdujących się w telefonie może spowodować dalsze przenikanie wody do wnętrza urządzenia. Nie chcesz przecież, żeby jeszcze więcej wody trafiło na baterię, procesor czy inne komponenty techniczne. Sprawa może wyglądać jeszcze gorzej, jeśli telefon nadal jest włączony. W takim przypadku może dojść nawet do krótkiego spięcia.

Nie próbuj włączać telefonu

Jeśli telefon był wyłączony lub wyłączył się podczas zalania, w żadnym przypadku nie można go ponownie uruchamiać. Ten punkt jest ściśle powiązany z poprzednim, natomiast warto o tym wspomnieć jeszcze raz. Jeśli próbować włączyć zamoczony telefon, jego życie z pewnością zakończy się w tym samym momencie. Dlaczego? Włączając telefon sprawiamy, że po jego elementach elektronicznych zaczyna przepływać prąd. A woda i prąd nie współgrają ze sobą za dobrze, dlatego może to się skończyć spaleniem części tych elementów, a zarazem utratą wszystkich danych. Szanse na naprawę takiego telefonu bądź odzyskanie informacji i plików w nim zawartych będą minimalne.

Nie potrząsaj telefonem, żeby go wysuszyć

Już o tym wspominaliśmy, ale warto jeszcze raz zwrócić uwagę na ten punkt. To kolejna czynność, która pomoże wodzie znajdującej się w telefonie przedostać się do kolejnych zakamarków urządzenia, gdzie znajdują się ważne elementy pozwalające na jego funkcjonowanie. Więc jest to rzecz, której uniknięcie niepodważalnie pomoże w naprawie sytuacji.

Nie używaj suszarki do włosów

Mimo że ten mały sprzęt świetnie sobie radzi z wysuszeniem najdłuższych włosów, w przypadku zamoczonego telefonu będzie to kolejny bodziec, który spowoduje, że woda trafi wszędzie tam, gdzie jej jeszcze nie było. Dodatkowo ciepło suszarki również może negatywnie wpłynąć na podzespoły używanej elektroniki.

Nie zostawiaj telefonu w ryżu

Da się łatwo zrozumieć, dlaczego ten mit z ryżem do tej pory jest popularny wśród użytkowników telefonów. Logiczne jest, że umieszczenie mokrej rzeczy w czymś, co dobrze absorbuje wodę sprawi, że nasz przedmiot zrobi się suchy. Natomiast ryż w takim przypadku nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, ponieważ ma on w sobie dużo innych malutkich cząsteczek, które mogą przedostać się do wnętrza telefonu i spowodować kolejne jego uszkodzenia. Nawet, jeśli ktoś z bliskiego otoczenia przysięga, że ta metoda mu w stu procentach pomogła, szanse na rozwiązanie sytuacji w ten sposób są znikome. Praktyka wskazuje, że umieszczenie telefonu w ryżu w najlepszym wypadku po prostu będzie dodatkowym motywatorem, żeby nie dotykać urządzenia i dać mu wyschnąć. W najgorszym wypadku do telefonu trafią kolejne obce ciała, ciężkie do usunięcia i powodujące zakłócenia w funkcjonowaniu telefonu.

Nie używaj odkurzacza

Niestety, mimo licznych wskazówek i informacji z Internetu, nawet specjalny mały poręczny odkurzacz nie pomoże usunąć wody z telefonu, dlatego też nie rekomendujemy stosować tej metody. Dlaczego? Odkurzacze nie są przeznaczone do wydostania wody z różnego rodzaju powierzchni i wnętrz, a przy manipulacjach z tego typu sprzętem można łatwo upuścić telefon i dodatkowo go uszkodzić. Sprawdź infoback.pl

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku zalanego telefonu jest skontaktowanie się z odpowiednim serwisem i zasięgnięcie pomocy ekspertów. Może się wydawać, że w niektórych przypadkach chodzi tylko o kilka kropelek wody, ale nawet one mogą całkowicie zniszczyć ekran, baterię, procesor i inne komponenty elektroniczne niezbędne do funkcjonowania telefonu. Myślisz również, że woda jest czystą substancją, która, po wysuszeniu telefonu w domowych warunkach, nie zostawi po sobie ani jednego śladu? Warto się zastanowić raz jeszcze.

Jak odzyskać pliki z zepsutego telefonu

Nawet woda używana do picia ma w sobie minerały i elementy chemiczne, które mogą uszkodzić telefon. Przede wszystkim są to powszechnie występujące wapń, sód i magnes. Każdy w mniejszym lub większym stopniu ma do czynienia z tymi elementami w wodzie w zależności od regionu, w którym zamieszkuje. Można je spotkać w wodzie płynącej z kranów w domu. Natomiast w wodzie, którą pijemy, znajdują się chlor czy też chloraminy – czyli elementy używane do oczyszczenia pitnej wody. Nie są one szkodliwe dla człowieka, ale podwójnie niebezpieczna dla elektroniki. Wszystkie te minerały i elementy chemiczne pozostaną w kształcie osadu nie tylko na ekranie czy obudowie telefonu, ale i wewnątrz, na wszystkich podzespołach dotkniętych wodą. A to oznacza, że nawet po dokładnym wysuszeniu ten osad wciąż znajdzie się w urządzeniu i z pewnością będzie jednym z powodów poważnych problemów technicznych. Nawet, jeśli w pierwsze dni po incydencie z wodą telefon będzie w pełni sprawny, po jakimś czasie osad da o sobie znać i wtedy sytuacja może być już nie do uratowania. Warto też zauważyć, że mówimy o wypadkach, kiedy telefon wpadnie do wody. A co, jeśli będzie to alkohol, albo jakiś inny napój? Cukier czy etanol mogą uszkodzić nasze urządzenie jeszcze bardziej.Jak odzyskać pliki z zepsutego telefonu

Wszystko to jest bardzo ważnym powodem, dla którego warto po zalaniu oddać telefon do ekspertów w dziedzinie naprawy i odzyskiwania danych. Będą oni posiadać odpowiednie narzędzia, umiejętności i doświadczenie, żeby uratować nie tylko samo urządzenie, ale i cenne dane na nim zapisane.

Co zrobić, jeśli jednak nie ma możliwości udania się do specjalisty?

Jeśli rzeczywiście w danym momencie jedynym rozwiązaniem jest wzięcie sytuacji w swoje ręce, należy postępować następująco, żeby zminimalizować możliwe uszkodzenia i utratę danych z telefonu:

– Telefon należy niezwłocznie usunąć z wody, robiąc to ostrożnie i delikatnie, żeby jeszcze większa ilość wody nie trafiła do komórki.

– Telefon należy odnieść do suchego niezbyt gorącego miejsca, trzymając go w statycznej pozycji.

– Jeśli jest taka możliwość, z telefonu należy usunąć baterię, kartę SIM oraz kartę pamięci, zostawiając jego tylną część otwartą.

– Na płaskiej poziomej powierzchni należy rozłożyć ręcznik papierowy, papier toaletowy lub nawet zwykły ręcznik.

– Następnie trzeba wytrzeć telefon, po czym położyć go na przygotowanym ręczniku.

– Telefon należy zostawić na ok. 48h, żeby zdążył on wyschnąć.

– Jeśli po dwóch dniach telefon dalej będzie mokry, trzeba zostawić go na kolejne 48h.

– Po tym, jak telefon wyschnie, należy z powrotem włożyć baterię i karty oraz odpalić go w celu sprawdzenia: należy wysłać SMS, wykonać telefon, spróbować połączyć się z Internetem i odtworzyć jakiś plik dźwiękowy.

– Jeśli telefon był wyłączony, trzeba najpierw go uruchomić, a następnie sprawdzić wszystkie funkcje, jak w poprzednim punkcie. Telefon może być rozładowany, dlatego, jeśli nie uda się go uruchomić, trzeba sprawdzić, czy podłączenie go do ładowarki zmieni sytuację.

– Natomiast, jeśli telefon nadal nie będzie działać, trzeba niezwłocznie odnieść go do specjalisty. Jest duża szansa, że nastąpiły nieodwracalne uszkodzenia, natomiast pozostanie duża szansa na odzyskanie danych z telefonu.

Jak widzimy, nawet po wykonaniu wszystkich powyższych zaleceń, telefon nadal może nam nie działać. W takich przypadkach będzie konieczna pomoc specjalisty. Natomiast nie można w takim przypadku zagwarantować stuprocentowej skuteczności naprawy lub odzyskania danych z urządzenia.

Dlaczego opłacenie specjalisty jest tego warte?

Telefony komórkowe nieraz zawierają więcej cennych informacji, niż inne urządzenia elektroniczne, którymi się posługujemy. SMSy, połączenia, czaty z różnego rodzaju messengerów, zdjęcia i inne pliki – wszystko to może mieć niezmierną wagę dla właściciela telefonu. Dla przykładu, dyrektor generalny sieci społecznościowej Twitter do zarządzania kampanią nie używa żadnego komputera, laptopa czy tabletu. W jego opinii posiadany przez niego Iphone w zupełności wystarcza, o czym wspominał w odpowiedzi na jednego z twittów. Pokazuje to, jak dużą ilość danych może zawierać urządzenie mobilne i jak ważne jest ich odzyskanie w razie utracenia lub uszkodzenia telefonu.  Nasz zespół specjalistów jest w stanie bezpiecznie odzyskać dane z każdego urządzenia nie zważywszy na zaistniałe okoliczności zepsucia telefonu.

O InfoBack

Odzyskiwanie Danych

w naszej firmie w Lublinie zapewnia szybkie, bezpieczne odzyskiwanie danych z telefonów.
Odzyskujemy dane z telefonów:

  • Odzyskiwanie danych z Samsung
  • Odzyskiwanie danych HTC
  • Odzyskiwanie danych iphone
  • Odzyskiwanie danych Huawei
  • Odzyskiwanie danych Sony
  • Odzyskiwanie danych sms
  • Odzyskiwanie danych z telefonu

Kontakt: 81 756 02 27

Główna Siedziba: Lublin

ul. Pana Balcera 6/9, 20-631 Lublin

Telefon dla osób prywatnych i firm: 81 756 02 27
bok@infoback.pl

Godziny Pracy
Pon - Sob 09:00 - 16:00

Odzyskiwanie Danych Lublin

Odzyskiwanie Danych Rzeszów

Odzyskiwanie Danych Katowice

Odzyskiwanie Danych Warszawa

Usługi dla Policji, Sądów, Prokuratur

Wykonujemy

Ekspertyzy telefonów komórkowych

oraz urządzeń podsłuchowych. Ekspertyzy są realizowane przez biegłych sądowych wpisanych na listę Sądu Okręgowego w Lublinie

Realizujemy również odzyskiwanie danych z telefonów i urządzeń GPS. Kontakt: 81 756 02 27