Kasowanie plików na dyskach HDD i SSD – czym się różni?

odzyskiwanie danych lublin

Kasowanie plików na dyskach HDD i SSD – czym się różni?

Kasowanie plików na dyskach HDD i SSD – czym się różni?

Wydaje się, że opróżnienie komputerowego kosza usuwa wszystkie umieszczone w nim pliki na zawsze. Czy jednak faktycznie tak się dzieje? W wielu przypadkach, z pomocą specjalisty, możemy jest odzyskać. Warto poznać czym różni się proces usuwania plików na dwóch rodzajach dysków – HDD i SSD.

Odzyskiwanie plików na dyskach HDD

Dyski HDD posiadają budowę, która znacznie odróżnia ich od dysków SSD. Mają one formę ruchomych talerzy, na których dane zapisywane są przy pomocy nośnika magnetycznego. Odczytywanie i zapisywanie danych odbywa się na ścieżkach, podzielonych na sektory. Wolne sektory oznaczane są tzw. flagą. Usunięcie pliku z dysku HDD skutkuje tym, że w miejscu jego zapisu na dysku wstawiona zostaje flaga. Jest to znak, iż w tej lokalizacji można od teraz umieścić nowe dane. Dyski HDD charakteryzują się więc nadpisywaniem danych, zamiast ich wyczyszczania. Zaletą takiego sposobu działania jest niewątpliwie to, że znacznie łatwiej jest odzyskać z nich usunięte dane. Jeśli oflagowany obszar nie został jeszcze zastąpiony nowym plikiem, z odzyskaniem danych będą w stanie poradzić sobie nawet niektóre dostępne w sieci programy. Jednokrotne nadpisanie danych tworzy już znacznie większy problem z odzyskiem, którego rozwiązaniem muszą zająć się specjaliści. Przy dwukrotnym lub trzykrotnym napisaniu wolnego sektora istnieją bardzo nikłe szanse na to, że usunięte pliki będzie dało się odzyskać.

Odzyskiwanie plików na dyskach SSD

Dyski SSD funkcjonują w zupełnie odwrotny sposób. Skasowanie pliku z dysku SSD skutkuje jego całkowitym usunięciem. Nadpisywanie wolnej przestrzeni, a nie przestrzeni z usuniętym plikiem to rozwiązanie, dzięki któremu dyski SSD działają znacznie szybciej. Ma to jednak swoje wady. Na próżno stosować w tym przypadku programy do odzyskiwania plików, gdyż plik w momencie skasowania zostaje fizycznie usunięty z dysku. Ratunkiem pozostają firmy, które będą w stanie zaoferować nam skuteczną pomoc. Odzyskiwanie danych z dysków SSD jest znacznie trudniejszym i czasochłonnym procesem, gdyż opiera się na składaniu fragmentów danych z układów NAND (tzw. flash). Podczas, gdy zwykłe nośniki pamięci, takie jak pendrive, zapisują dane na jednym z czterech układów flash, o tyle dyski SSD mogą posiadać ich nawet kilkadziesiąt.

Samodzielne odzyskanie plików, zarówno z dysku HDD jak i SSD, w większości przypadków okazuje się zadaniem przerastającym możliwości przeciętnego użytkownika. Warto pamiętać, że nasi specjaliści z przyjemnością podejmą się tego zadania i zrobią wszystko, aby uratować cenne dla Państwa dane.

 

Skorzystaj z naszych innych usług: https://www.infoback.pl/odzyskiwanie-danych-z-telefonu-jak-to-wyglada-w-praktyce/

O InfoBack

Odzyskiwanie Danych

w naszej firmie w Lublinie zapewnia szybkie, bezpieczne odzyskiwanie danych z telefonów.
Odzyskujemy dane z telefonów:

  • Odzyskiwanie danych z Samsung
  • Odzyskiwanie danych HTC
  • Odzyskiwanie danych iphone
  • Odzyskiwanie danych Huawei
  • Odzyskiwanie danych Sony
  • Odzyskiwanie danych sms
  • Odzyskiwanie danych z telefonu

Kontakt: (+48) 81-756-0227

Główna Siedziba: Lublin

ul. Pana Balcera 6/9, 20-631 Lublin

Telefon dla osób prywatnych i firm: (+48) 81-756-0227 oraz 733-075-325
Telefon dla instytucji: 503-761-365
bok@infoback.pl

Godziny Pracy
Pon - Sob 09:00 - 17:00

Odzyskiwanie Danych Lublin

Odzyskiwanie Danych Rzeszów

Odzyskiwanie Danych Katowice

Odzyskiwanie Danych Warszawa

Usługi dla Policji, Sądów, Prokuratur

Wykonujemy

Ekspertyzy telefonów komórkowych

oraz urządzeń podsłuchowych. Ekspertyzy są realizowane przez biegłych sądowych wpisanych na listę Sądu Okręgowego w Lublinie

Realizujemy również odzyskiwanie danych z telefonów i urządzeń GPS. Kontakt: (+48) 81-756-0227