Jak usunąć dane ze smartfona

Jak trwale usunąć dane z telefonu

Nowoczesne mobilne technologie rozwijają się coraz szybciej. Prawie 19 lat temu świat ujrzała legendarna Nokia 3310. Natomiast pierwszy prototyp telefonu komórkowego powstał aż w 1956 roku, było to dość duże 40-kilogramowe urządzenie. Prawie 16 lat temu, w 2003 roku w Polsce z komórek korzystało tylko 14% internautów, a już w 2011 roku 85% badanych wskazało, że posiada telefon komórkowy. Obecnie nikogo nie dziwi zmiana telefonu co 2-3 lata. Wymieniając nasze urządzenie na nowszy model, warto jednak zadbać o bezpieczne usuwanie danych, by nie trafiły do niewłaściwych rąk.

Bardzo często użytkownicy smartfonów nie zdają sobie sprawy, jak dużo danych o naszej osobie takie urządzenie może przechowywać. A przecież często nawet nie są to telefony prywatne, tylko służbowe, wydawane przez naszego pracodawcę. W takim przypadku mogą one zostać prawdziwą skarbnicą informacji dla nieuczciwych szefów lub oszustów firmowych.

Zacznijmy od tego, jakie informacje mogą znaleźć się w naszym telefonie komórkowym:

– Wszystkie dodawane adresy, w tym adres zamieszkania, miejsce pracy, odwiedzane i ulubione lokalizacje;

– Dane kontaktowe osób z naszej książki adresowej i innych komunikatorów, w tym kontakty przyjaciół, rodziny i współpracowników;

– Cała historia połączeń telefonicznych – połączenia przychodzące, wychodzące, nieodebrane, poczta głosowa i połączenia internetowe;

– Wiadomości SMS, MMS oraz rozmowy z messengerów i aplikacji społecznościowych;

– Historia przeglądarki, historia wyszukiwań, pliki cookies i cache wszystkich zainstalowanych aplikacji;

– Zdjęcia, nagrania audio i wideo oraz inne pliki cyfrowe;

– Loginy i hasła przypisane do kont sieci społecznościowych, skrzynek mailowych i bankowości elektronicznej;

– Informacje o zdrowiu, wieku, pulsie serca, przebiegu ćwiczeń i naszych przyzwyczajeniach oraz informacje o finansach i wydatkach.

Jak zatem sprawić, żeby wszystkie te niewątpliwie wrażliwe dane trwale zostały usunięte z naszego telefonu?

Warto zaznaczyć, że samo skasowanie danych nie oznacza, że wszystkie pliki oraz informacje znikną z urządzenia. Specjalizujące się w odzyskiwaniu danych serwisy wciąż będą w stanie je przewrócić. Niezależnie od tego, czy następnie będziemy chcieli zniszczyć smartfon, oddać rodzicom lub odsprzedać, należy wszystkie zawarte w nim dane bezpiecznie usunąć.

Najprostszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przywrócenie „Ustawień fabrycznych” w telefonie. Niezależnie od systemu operacyjnego ta czynność nie jest skomplikowana. Żeby zastosować ustawienia fabryczne należy dokonać kilku szybkich kroków.

Na telefonach z systemem Android:

  1. Otwieramy Ustawienia.
  2. Przechodzimy do zakładki „Prywatność”.
  3. Wybieramy opcję „Ustawień fabrycznych”.

Na smartfonach z systemem iOS:

  1. Wchodzimy w Ustawienia.
  2. Wybieramy zakładkę „Ogólne”.
  3. Szukamy opcji „Wyzeruj”.
  4. Resetujemy wszystkie ustawienia.

Jeśli część usuwanych danych chcemy nadal zachować, przed przywróceniem ustawień fabrycznych należy zrobić kopię zapasową telefonu. W ten sposób będziemy mogli skorzystać z dostępu do plików i informacji na innych urządzeniach.

Usunięcie danych z zewnętrznych nośników pamięci

Usuwając wszystkie dane na telefonie warto pamiętać o zewnętrznych nośnikach pamięci. Jednym z takich nośników jest karta SIM. Na karcie mogą być zawarte nasze kontakty, lista połączeń i SMS-ów. Przy zastosowaniu na telefonie ustawień fabrycznych nie będą one automatycznie usuwane z jej pamięci. Kartę SIM wraz ze wszystkimi danymi można przenieść do innego telefonu za pomocą usług przewidzianych przez operatorów sieci komórkowej. Jeśli jednak nie będzie takiej możliwości, trzeba najzwyczajniej taką kartę zniszczyć. Uniemożliwi to osobom trzecim podszywanie się pod naszą tożsamość i korzystanie z zawartych na karcie SIM danych. Pamiętajmy, że często to właśnie wysyłane kody bankowości na nasz numer telefonu są drugim etapem weryfikacji transakcji.

W telefonach komórkowych również często korzystamy z kart zewnętrznej pamięci SD. Nie zapominajmy o jej usunięciu z telefonu, kiedy przestaniemy z niego korzystać. Takie karty pamięci można wykorzystać w nowym urządzeniu. Jeśli jej ponowne użycie nie będzie możliwe, należy kartę pamięci zniszczyć fizycznie, tak samo jak w przypadku karty SIM. Sprawdź https://www.infoback.pl

Często zdarza się jednak tak, że nie mamy możliwości samodzielnego usunięcia danych z telefonu. Uszkodzony wyświetlacz, problemy z obsługą systemu operacyjnego lub zepsuta bateria spowodują, że nie będziemy mogli zarządzać informacjami zawartymi w naszym smartfonie. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług odpowiednich serwisów.

O InfoBack

Odzyskiwanie Danych

w naszej firmie w Lublinie zapewnia szybkie, bezpieczne odzyskiwanie danych z telefonów.
Odzyskujemy dane z telefonów:

  • Odzyskiwanie danych z Samsung
  • Odzyskiwanie danych HTC
  • Odzyskiwanie danych iphone
  • Odzyskiwanie danych Huawei
  • Odzyskiwanie danych Sony
  • Odzyskiwanie danych sms
  • Odzyskiwanie danych z telefonu

Kontakt: 81 756 02 27

Główna Siedziba: Lublin

ul. Pana Balcera 6/9, 20-631 Lublin

Telefon dla osób prywatnych i firm: 81 756 02 27
bok@infoback.pl

Godziny Pracy
Pon - Sob 09:00 - 16:00

Odzyskiwanie Danych Lublin

Odzyskiwanie Danych Rzeszów

Odzyskiwanie Danych Katowice

Odzyskiwanie Danych Warszawa

Usługi dla Policji, Sądów, Prokuratur

Wykonujemy

Ekspertyzy telefonów komórkowych

oraz urządzeń podsłuchowych. Ekspertyzy są realizowane przez biegłych sądowych wpisanych na listę Sądu Okręgowego w Lublinie

Realizujemy również odzyskiwanie danych z telefonów i urządzeń GPS. Kontakt: 81 756 02 27